Czym się kierować przy wyborze kleju do montażu podłogi drewnianej?
- Szczegóły
Podłogi drewniane mają swój niezaprzeczalny urok. Wprowadzają do domu elegancję, ale również przytulne ciepło. Są trwałe i bardzo praktyczne. Nic dziwnego, że od wielu lat to właśnie drewniane parkiety i deski są najczęściej wybierane do wykończenia podłóg w polskich domach. Aby jednak podłoga posłużyła przez długie lata, nie tracąc swojego pierwotnego wyglądu, musi być ona solidnie zamontowana. Jak dobrać klej do tego zadania? Sprawdźmy!
Kleje rozpuszczalnikowe
Jeszcze jakiś czas temu do montażu drewnianych podłóg używano głównie klejów rozpuszczalnikowych. Cechowały się one dużą odpornością na zmiany warunków we wnętrzach i nie zmieniały swoich właściwości, gdy powietrze stawało się bardziej suche, wilgotne, lub znacznie zmieniała się temperatura. Kleje rozpuszczalnikowe jednak zawierają składniki, które są szkodliwe dla ludzi, dlatego powoli się od nich odchodzi.
Kleje wodne
W przypadku układania parkietów i niewielkich desek czasami stosuje się elastyczne kleje dyspersyjne, które sprawiają, że parkiet może swobodnie pracować. Kleje dyspersyjne mają w składzie wodę, przez co nie są najlepszym wyborem do pracy z drewnem innym niż twarde.
Kleje poliuretanowe
Nowoczesne, najchętniej obecnie używane kleje do parkietów, to kleje poliuretanowe. Bardzo dobrze wiążą one drewnianą podłogę z podłożem, są elastyczne i trwałe. Duże znaczenie ma fakt, że z powodzeniem można stosować je nawet przy ogrzewaniu podłogowym. Fachowcy korzystają również z klejów poliuretanowo-epoksydowych oraz z domieszką polimeru.
Klej jednoskładnikowy czy dwuskładnikowy?
Szukając kleju do drewnianej podłogi, z pewnością zauważysz, że dostępne są kleje jedno- i dwuskładnikowe. Kleje dwuskładnikowe uznawane są za trwalsze, doskonale trzymają nawet podłogi drewno lakierowane. Wymagają one jednak wymieszania składników zgodnie z opisem producenta. Niezachowanie proporcji może sprawić, że dany klej straci swoje właściwości.