Wysokość listwy przypodłogowej – ile powinna wynosić?
- Szczegóły
Decydując się na zmianę pokrycia podłogowego, warto wziąć pod uwagę czynniki, na które będzie narażone i czy zastosowany materiał sprosta wymaganiom domowników lub użytkowników pomieszczenia. Niemniej ważną kwestią jest estetyka wykończenia. Właśnie dlatego wiele osób długo zastanawia się nad tym, jaki kolor czy wzór podłogi będzie najlepszy, a do tego czy będzie pasował do koloru ścian i umeblowania. Jednym z problemów, jeśli chodzi o efekty wizualne, może być obwodowa szczelina dylatacyjna. Aby ją ukryć, wystarczy zamontować listwy przypodłogowe. Jaka powinna być ich wysokość i co jeszcze jest ważne, jeśli chodzi o ten detal wnętrza?
Dlaczego wysokość listew ma znaczenie i jak ją dobrać?
Osoby, które przychodzą do naszego sklepu z podłogami drewnianymi w Poznaniu, często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest dobór odpowiednich listew przypodłogowych. Te z pozoru mało istotne elementy mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o osiągnięcie pożądanego efektu wizualnego całego wnętrza. Co do zasady współcześnie wysokość listew oscyluje w granicach od 6 do 8 centymetrów. Jest to najczęstszy i zarazem najbezpieczniejszy wybór.
Zwykle zdarza się tak, że właśnie ta wysokość estetycznie dobrze prezentuje się w połączeniu z innymi elementami wnętrza. Oprócz tego listwa, która ma wysokość 6-8 centymetrów przeważnie jest w stanie zakryć ewentualne niedoskonałości znajdujące się na ścianie przy podłodze. Należy jednak pamiętać, że wykańczając wnętrza, można zdecydować się też na inną wysokość. Jej dobór powinien być uzależniony od osobistych preferencji, dlatego nasi niektórzy Klienci wybierają niższe albo wyższe listwy.
A co z grubością?
Wysokość to nie jedyne kryterium, które warto wziąć pod uwagę, wybierając listwy przypodłogowe. Niemniej ważną kwestią jest bowiem ich grubość. Najczęściej spotykana to 16-19 mm. Aby dobrać odpowiednią należy sprawdzić przede wszystkim, jaka jest szerokość obwodowej szczeliny dylacyjnej. Listwa powinna mieć grubość jej największej szerokości. W przypadku przeprowadzania renowacji podłogi wystarczy zmierzyć grubość demontowanych elementów, które chcemy wymienić, co dla wielu osób będzie zdecydowanie prostszym i szybszym rozwiązaniem. Gdy szczelina nie jest zbyt duża, można zdecydować się na kupno cieńszych listew często oznaczanych jako „mini” lub „slim”.